Základní informace o Agamách

Agama vousatá je polopouštní ještěr. Domovinou agamy vousaté jsou stepi v Austrálii, proto jim terárium zařizujeme jako pouštní.

Tělo má pokryté rohovitými šupinami, které tvoří na hlavě a bocích výrůstky připomínající trny. Na končetinách mají 5 prstů s dlouhými drápky. V obratlech v  ocase nemají chrupavčitou ploténku, takže ocas jim neupadává, ale ani nedorůstá. Ranka se pouze zacelí a na konci vznikne malá boulička.

Kůži svlékají postupně po částech. Je nutné kontrolovat svleky zejména na nožičkách a ocásku a zcela nevysvlečenou kůži jemně odstranit. Většinou ale se svlékáním problém není.

Hlava agamy je šípovitého tvaru, samice mívají zpravidla menší hlavu než samci.  Agamy mají malé nosní otvory, celkem velké oči daleko od sebe a oválný ušní otvor.

Na hlavě, zádech a ocase mají specifickou kresbu. Existují i agamy bez kresby, jednobarevné (je to spíše nemoc, nedožívají se vysokého věku, ale za jsou vzácné a za to se i dost platí). Když jsme u barev, tak by bylo dobré říct, že existuje mnoho barevných kombinací(forem) agam. Nejčastější je u nás barva přírodní(Nominant) nebo Orange phase (přírodní s výraznější oranžovou kresbou), která se u nás automaticky prodává jako Sand Fire. Málo jsou tady k sehnání praví Sand Fire (světlá s oranžovou kresbou), popř. z jiné větve Hypo red/Chris Allen red, občas jde narazit na Red Dragon. Ostatní barevné formy u nás jsme nenalezli…
Někteří chovatelé krmí cvrčky karotenem, aby posílili výraznost zbarvení agam, ale zkušenosti s tím nemáme, tak netuším jestli zbarvení je opravdu lepší.

Agama je všežravec. Mláďata žerou převážně živočišnou stravu a dospělí by měli žrát zase více rostlinou potravu. Prakticky malá mláďata rostlinou stravu nežerou vůbec, ale má se jim zeleninka stále nabízet, aby mohly ochutnat;-). Živočišnou potravu tvoří cvrčci, sarančata, švábi, jiný smýkaný hmyz, holátka myší a potkanů, červi i žížaly. Rostlinnou složku potravy tvoří hlávkový salát, ledový salát, čínské zelí, rukola a jiné druhy salátů (hlávkové zelí je nadýmá a ani jim moc nechutná). Dále okurka, jablko, občas pomeranč, přezrálý banán či mrkev. Z banánu jim vykrajuji hnědo-černé kusy, které stejně moc nemusím a po těch se mohou utlouct. Když jim dám normální kousek, tak si ho ani nevšimnou. V létě je nejlepší krmit listy pampelišek, klidně i květy. Je nutné ale trhat na místech, kde nejsou chemicky stříkány (a to zvláště, pokud tím budete krmit i cvrčky).


Terry papká zeleninku z mističky, která měla být původně bazének 😉

Agamy žijí 10-15 let, dospívají kolem 13 cm délky těla, ale pohlavně dospívají až kolem 1 roku.

Rozmnožování agam vousatých je jednoduché. Pokud agamy nežijí ve skupině, tak se samec agamy připustí k samicím a když samice chce, tak dojde k aktu. Samice začne pomalu kývat hlavou. Vypadá to, že dělá kliky. Samce to vyprovokuje a začne rychle kývat hlavou a zčerná mu lalok. Samcovo kývání vypadá spíše jako když rockerový zpěvák háže hlavou. Kývání je velmi rychlé, občas trochu sekané. Může to začít i obráceně, že začne samec, ale to bohužel málokdy je úspěšné páření. Potom se samec zakousne samici do krku  nebo hlavy a protočí ocasy….

Inkubace vajec není náročná, ale je potřeba dodržet několik věcí. Důležitá je teplota, která by měla být bez velkých výkyvů. Doporučuje se 26 – 29°C. My inkubujeme  při 27-28°C, aby bylo více samic (zatím ale nepozoruji, že by jich bylo více, spíše je to 50:50, takže budeme zkoušet novou teplotu
pro líhnutí). Inkubace trvá  75 – 95 dní podle teploty. Mláďata se mohou líhnout až v rozmezí 14 dní, ale my jsme měli u první snůšky štěstí, že se všechna mláďata vylíhla během 4 dní. Další věc je substrát. Jednou jsme se snažili inkubovat na lignocelu, ale plesnivěl, takže se musel vyměňovat.
A ještě špatně udržoval správnou vlhkost. Takže jsme koupili vermikulit a je to mnohem lepší. Lze poznat, že je vermikulit suchý (když se do něj foukne, tak ulítává) nebo mokrý (když se nádobka nakloní, tak kape z něj voda), takže lze lépe regulovat správnou vlhkost. My máme inkubátor napůl
na vodní bázi (voda se odpařuje a je vysoká vlhkost vzduchu), takže není potřeba často substrát vlhčit. Substrát vlhčíme pomocí injekční stříkačky, abysme nepolili i vejce. Aby byla správná teplota vody, tak máme
v inkubátoru nádobu s vodou, takže máme jistotu, že vlhčíme substrát dostatečně teplou vodou.
Na vejce nesmí kapat voda, protože by mohly zplesnivět a musí být v dostatečně vlhkém prostředí jinak začnou vysychat (zplaskávání vajec). Malé zplasknutí se může  srovnat. Krátce před líhnutím zakryjeme misky s vodou v inkubátoru silonkou, aby se malé agamky neutopily ve vodě. 

Odchov mláďat je časově velmi náročný. Máme většinou kolem 20ti mláďat a denně i trvá péče
o malé cca 1,5 hod.
Mláďata se krmí 2 – 3x denně, ale mám vyzkoušené, že je dobré je nakrmit poprvé, dát jim půl hodiny pauzu a znovu nakrmit. Mláďata v jídle neomezujeme. Krmíme je stejným hmyzem jako dospělé, jen vybíráme hmyz vhodné velikosti – hmyz maximálně velikosti hlavy agamy a menší. Příliš velkých cvrčků se mohou bát a špatně se rozežerou – a věřte mi, že to je pak šílené (zažila jsem si to s naší Beruškou). Příliš malý hmyz budou líní lovit a pomaleji porostou. Je dobré mít agamky
v menších skupinách podle velikosti. My máme 2 velké plastové krabice a 1 malé terárko, ale budeme muset pořídit ještě 1 krabici. Agamky podle data vylíhnutí a žravosti agamky rostou různě rychle
a proto je cca 1x týdně roztřídíme. Malé mládě ve skupině velkých bude utlačované a málo se nažere, protože může být pomalejší v lovu. Takže malé dáme k malým a nějakou agamku, co rychle roste dáme k větším. Po 10 dnech může být rozdíl mezi nejmenší a největší i 3 cm! Mláďata 2x denně rosíme.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.