Asustor NAS – levný ale dobrý

Když jsem začal vybírat NAS server pro svojí domácnost dost jsme se rozhodoval z jaké kategorie vybrat. Dát přednost levnějšímu řešení na bázi ARMu? Jít do něčeho s bohatšími funkcemi na bázi x86? Nakonec se mi poštěstilo koupit za dobrou cenu NAS Asustor AS3102T s procesorem celeron (2core). Sliboval jsem si od toho možnost virtualizace či spuštění programu v Docker.

NAS je vybaven procesorem Intel Celeron N3050 Braswell s dvěma jádry bežícími na 1.6GHz a 2GB nerozšiřitelnou RAM pamětí. Výkonově pro většinu aplikací stačí.

Pro virtualizaci aplikací se dá použít Docker nebo VirtualBox.

Srovnáváním parametru se tu zabývat nebudu. Doporučuji povedenou recenzi od Svet Hardware zde.

NAS má bohatý aplikační obchod v kterém sem zatím vždy našel, co jsem hledal.
Do NAS jdou instalovat i jiné aplikace pomocí linuxových balíčků a jelikož je to x86 platforma, je potenciál opravdu velký

Rád bych tu zmínil aplikaci AdGuard home.
Jedná se o DNS server s velmi intuitivním rozhraním který je pro domácí použití jako OpenSource free.
V rámci NAS se instaluje do Docker kontejneru. Je tedy potřeba mít před instalaci AdGuard nainstalovanou i aplikaci Docker.

Aplikace funguje jako domácí DNS server a filter. Je stále aktivně vyvíjena a neustále přibývají nové užitečné funkce.

Dále je možné nainstalovat ClamAV jako antivir. Skenuje pak příchozí soubory a vyhledává v nich potencionálně škodlivé data.

Kdo si chce více hrát a experimentovat s Dockerem, je tu aplikace Portainer.io která umožní jednoduché ovládání Dockeru přes webovou stránku.

Pro přenos videí a fotek na starší TV s UPnP používám aplikaci UPnP Media Server 1. Je to nenáročná a jednoduchá aplikace, která se mi nejvíce pro UPnP osvědčila. Jen zadáte složky které chcete skenovat a publikovat do své sítě.

Další aplikace naleznete v aplikačním obchodě Asustoru.

NAS dále disponuje HDMI výstupem a spoustou aplikací jako je Disney+, Amazon, spotify či webové prohlížeče (firefox, Asustor Web browser)

NAS běží již přes dva roky a zatím jsem nezaznamenal žádnou chybu. Je i po dvou letech tichý. Aktualizace stále přicházejí a aplikace se vyvíjí.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.