Vlastní router na optické přípojce T-mobile

V rámci naší domácí sítě jsem řešil přechod od stávajícího poskytovatele internetové konektivy (XDSL) na Optickou síť (PON).

Od poskytovatele jsem dostal nový optický router sagemcom 5655v2AC který byl ale i v rámci běžných nastavení naprosto nedostatečný.
Třeba neuměl i tak elementární věci jako konfiguraci DNS v DHCP. Rozhodl jsem se tedy tento modem operátora přemostit stejně jako jsem to měl na DSL přípojce a pomocí routeru mikrotik se přímo připojit na jeho sít pomocí PPPoE. Překvapilo mě že se v žádné z instalačních příruček T-mobile o PPPoE nepíše.

PPPoE na vlastním zařízení přináší několik výhod. Provoz neprochází přes další NAT a na interfacu zařízení máte vaší IP adresu přidělenou poskytovatelem připojení.

Konfigurace není težká ale na rozdíl od O2, kde se k PPPoE připojujete přes jméno/heslo „o2“, zde je potřeba pro připojení zadat vaše uživatelské jméno a heslo.
Jméno není těžké zjistit, jedná se o vaše jméno přípojky ve tvaru optin00123456@optin.t-mobile.cz. Bohužel heslo normálně zjistit nejde. Naštěstí se ukázalo že se nejedná o žádné velké tajemství a je ho možné si ho nechat zaslat. Stačí zavolat na technickou podporu T-mobile.

Konfigurace optického routeru (sagemcom 5655v2AC).

Poté co tedy máme přihlašovací údaje na PPPoE se můžeme pustit do konfigurace optického routeru.
Připojíme ho jedním kabelem k mikrotiku (port je na Vás).
Přihlásíme se do konfigurace optického routeru (pokud jste heslo nezměnili tak je ze spodu zařízení). Defaultní IP adresa routeru je 192.168.1.1.

Přejdeme do sekce „Internet Connectivity“.

Tam přepneme režim na „Bridge“.

Ve spodní sekci stránek konfigurace zapneme „PPPoe Passthrough“

Tím je konfigurace optického routeru hotová. Doporučuji poté vypnout všechny WiFi popřípadě další služby na přemostěném routeru.

Konfigurace routeru mikrotik.

Jako první je potřeba vytvořit nový interface. Přejděte do sekce PPP a vytvořte nový interface „PPPoE Client“.

V záložce „General“ zadejte jméno interface a zvolte na kterém fyzickém interface poběží(řádek „Interface“). Daný fyzický interface pro PPPoE nesmí být zahrnut v lokálním Bridge.

V záložce „Dial Out“ zadejte jméno („user“) a od T-mobile získané heslo („Password“). Aktivujte „Add Default Route“ a mikrotik přidá toto připojení do „route listu“ jako hlavní routu (0.0.0.0).

Potvrďte a spojení by mělo naběhnout během pár sekund.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *