Vlastní router na optické přípojce T-mobile

V rámci naší domácí sítě jsem řešil přechod od stávajícího poskytovatele internetové konektivy (XDSL) na Optickou síť (PON).

Od poskytovatele jsem dostal nový optický router sagemcom 5655v2AC který byl ale i v rámci běžných nastavení naprosto nedostatečný.
Třeba neuměl i tak elementární věci jako konfiguraci DNS v DHCP. Rozhodl jsem se tedy tento modem operátora přemostit stejně jako jsem to měl na DSL přípojce a pomocí routeru mikrotik se přímo připojit na jeho sít pomocí PPPoE. Překvapilo mě že se v žádné z instalačních příruček T-mobile o PPPoE nepíše.

PPPoE na vlastním zařízení přináší několik výhod. Provoz neprochází přes další NAT a na interfacu zařízení máte vaší IP adresu přidělenou poskytovatelem připojení.

Konfigurace není težká ale na rozdíl od O2, kde se k PPPoE připojujete přes jméno/heslo „o2“, zde je potřeba pro připojení zadat vaše uživatelské jméno a heslo.
Jméno není těžké zjistit, jedná se o vaše jméno přípojky ve tvaru optin00123456@optin.t-mobile.cz. Bohužel heslo normálně zjistit nejde. Naštěstí se ukázalo že se nejedná o žádné velké tajemství a je ho možné si ho nechat zaslat. Stačí zavolat na technickou podporu T-mobile.

Konfigurace optického routeru (sagemcom 5655v2AC).

Poté co tedy máme přihlašovací údaje na PPPoE se můžeme pustit do konfigurace optického routeru.
Připojíme ho jedním kabelem k mikrotiku (port je na Vás).
Přihlásíme se do konfigurace optického routeru (pokud jste heslo nezměnili tak je ze spodu zařízení). Defaultní IP adresa routeru je 192.168.1.1.

Přejdeme do sekce „Internet Connectivity“.

Tam přepneme režim na „Bridge“.

Ve spodní sekci stránek konfigurace zapneme „PPPoe Passthrough“

Tím je konfigurace optického routeru hotová. Doporučuji poté vypnout všechny WiFi popřípadě další služby na přemostěném routeru.

Konfigurace routeru mikrotik.

Jako první je potřeba vytvořit nový interface. Přejděte do sekce PPP a vytvořte nový interface „PPPoE Client“.

V záložce „General“ zadejte jméno interface a zvolte na kterém fyzickém interface poběží(řádek „Interface“). Daný fyzický interface pro PPPoE nesmí být zahrnut v lokálním Bridge.

V záložce „Dial Out“ zadejte jméno („user“) a od T-mobile získané heslo („Password“). Aktivujte „Add Default Route“ a mikrotik přidá toto připojení do „route listu“ jako hlavní routu (0.0.0.0).

Potvrďte a spojení by mělo naběhnout během pár sekund.

You may also like...

14 Responses

  1. Daniel Ruzicka napsal:

    Dobrý den, nevíte, zda je možné se pomocí routeru Mikrotik SP adaptérem připojit přímo na optický kabel od T-Mobilu? Jde mi o to, abych nemusel mít dvě zařízení.

    • Jakub Kubíček napsal:

      Dobrý den, muselo by se jednat o modul kompatibilní s PON(EPON/GPON) optickou sítí a verzí, kterou používá T-mobile. Pak by asi neměl být problém.

      • Habim napsal:

        T-mobile nechce připojit vlastní GPON. Jestli máte kontakt na někoho v T-mobile, kdo mi moje zařízení zaregistruje do jejich sítě, sem s ním. Odměna 1000Kč.

      • Tomáš napsal:

        @Habim: viz níže můj komentář, mělo by to jít, stačí jim napsat e-mail.

  2. Jiří M. napsal:

    Zdravím,
    já si optiku od T-Mobile zřídil před několika dny a nejspíš se od Vašeho článku pár věcí změnilo, tak na ně chci upozornit.
    1. Heslo k PPPoE lze zjistit v nastavení modemu.
    2. Přepnutí modemu do Bridge je ve výchozím stavu zakázané (combobox se nerozbalí), je třeba nejdříve zavolat na technickou podporu, aby Vám tuto možnost odblokovali. Toto bohužel není nikde popsáno.

    • Jiří M. napsal:

      Ještě se opravím.
      Po telefonátu s technickou podporou vám přepnou modem do bridge oni, nemusíte na modemu nic nastavovat. K tomu vám pošlou přihlašovací údaje k PPPoE do SMS. Do modemu se pak již nepřihlásíte, ale aspoň vám pak neúčtují pronájem modemu (nemám ověřeno). Problém je, že toto není nikde popsáno (nebo jsem to přinejmenším nenašel).

      P.S. Pokud vám po nakonfigurování routeru nenaběhne PPPoE, je dobré zkusit restartovat modem.

      • deu napsal:

        Oveřeno na T-mobile, že po přepnutí modemu do bridge již není účtován poplatek za pronájem. Toto mi jaksi technik externí firmy, který vše zapojoval schválně nesdělil.

  3. Ondřej Popelka napsal:

    Díky moc za článek, na T-mobile, mě sice přepnuli modem do řežimu brige. Ale zapomněli mi říct, k čemu patří to jméno a heslo co mi poslali, takže díky za nakopnutí, že je to PPPoE.
    Jinak potvrzuji co poslední přispívající – modem je potom zdarma a nedá se do něj už přihlásit.

  4. Viktor napsal:

    Díky moc za článek, mám jednoduchou otázku: dává TMO veřejnou (klidně dynamicky přidělovanou) IPv4? Díky za odpověď.

  5. Jan Fořt napsal:

    Zdravím, mě by zajímalo, jestli někdo ví, co se stane, když bych se do té jejich sítě připojil s jiným než jejich routerem ???
    Samozřejmě jméno heslo mám. Jde mi spíš o to jestli dokáží automaticky detekovat jinou než jejich značku routeru a nějak ho potlačit.
    Předem díky za odpovědi

  6. Mirek napsal:

    VLAN či MTU není třeba nastavovat?
    Končím hláškou: Timeout waiting for PADO packets

    • Petr napsal:

      Zdravím, podařilo se Vám hlášku Timeout waiting for PADO packets nějak vyřešit? Na přípojce sestry jsem to dle návodu v pohodě zprovoznil a jelo to na OpenWrt v pohodě. Pak mi přijde, že Tmobile něco po… a od té doby (cca posledních 6 měsíců) končí pokus o připojení hláškou viz výše. Jediné co pomůže je vypnout, zapnout modem Sagecom a popř. změnit zapojení UTP kabelu v Sagecomu v LAN1 do LAN2 apod. Podařilo se Vám to nějak vyřešit?
      Díky za info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.