Strava

V tomto článku se více rozepíšu o stravě agam vousatých. Základní informace jsem psala i do článku o agamách….

Čekají na cvrčky zleva Elis, Terry, Jo

Agama je všežravec. Mláďata žerou převážně živočišnou stravu, která by měla tvořit asi 70% denního příjmu. Dospělí by měli žrát zase více rostlinou potravu, taky cca 70% . Prakticky malá mláďata rostlinou stravu nežerou vůbec, ale má se jim zeleninka stále nabízet, aby mohly ochutnat;-). Samozdřejmě i každá agama je jiná. Naše Elis se cpe zeleninou i cvrčky, ale třeba Beruška a nebo teď i Terry žerou zeleninu jen když opravdu není zbytí a mají opravdu hlad. Jo jí oboje stejně a je mu to celkem jedno.


Terry si hraje na maroda a „loví“ jen z pinzety z optimální vzdálenosti 😉

Živočišnou potravu tvoří cvrčci, sarančata, švábi, jiný smýkaný hmyz, holátka myší a potkanů, červi. Cvrčků je mnoho druhů a každý chovatel upřednostnuje jiný druh. My jsme si vybrali chov cvrčků banánových, protože méně cvrkají (máme je v pokoji, kde spíme), jsou línější, větší, ale nekladou tolik co cvrček domácí. Cvrček domácí je hrozná potvora. Vždy když jsme je měli, tak nějaký utekl. Samec cvrká tak nahlas, že by probudil i mrtvolu a navíc se strašně špatně chytají. Jsou menší, rychlejší a světlejší barvy. Cvrček dvouskvrnný – nemáme s ním osobní zkušenost, ale prý né každé zvíře ho nesežere, protože zapáchá. Jako rarita se vidí chov cvrčků lučních a lesních, tedy českých druhů cvrčků, kteří se dokážou rozmnožovat při pokojové teplotě a přežijí i mráz.


Jo loví malého cvrčka

Šváby nechováme, ale chovají se také exotické druhy švábů, které nezamoří byt či dům. Např. Blastica dubai, Blastica tartara či šváb madagaskarský. Doporučuji vybrat druh švábů co neleze po skle…
Jiný smýkaný hmyz můžete běžně nalézt u nás v přírodě a nachytat jej. Luční kobylky nebo třeba ruměnice (malí červení broučci s černou kresbou, je jich mraky na lípách, ale nekrmit jimi často, jen jako zpestření stravy, prý nejsou úplně nej složením). Holátka myší jsme začali dávat asi v 5ti měsících, ale opravdu maličká holátka. Terry měl v necelých 6ti měsících už krysí holátko. Každý měsíc dostává holátko jeden z nich. Takže holátko na každého vychází přibližně jednou za 3 měsíce…
Teď jsou už dospělí, tak je budeme muset začít víc krotit. Hlavně Elis, která se rozhodla, že bude zaslouženou matkou a skoro po každé větší večeři je gravidní (4 snůšky březen – listopad 2011). Gravidita trvá přibližně 6 týdnů a inkubace cca 3 měsíce.


Mia žere myší holátko (druhé je pro jinou agamu!)

Ve zverimexu koupíte moučné červy a zobhasy. Někteří chovatelé jsou proti moučným červům, protože obsahují hodně chytinu, ale našla jsem i studie pro moučné červy, takže asi zlatá střední cesta bude nejlepší. My krmíme červy jen když nejsou cvrčci a nelze nějaké sehnat (popř. máme objednaný litr cvrčků a nemá smysl kupovat krabičku s cvrčky), tak to jsou pak i týden na červících.

Žížaly jsme zkoušeli,  ale naše agamky jsou asi moc zhýčkané a nechtějí je;-)


Elis na lovu není žádný troškař a vyhlídla si rovnou 4 cvrčky 🙂
Nevím jak to dělá, ale dokáže chytit i 2 cvrčky najednou. na této fotce už je březí

Rostlinnou složku potravy tvoří hlávkový salát, ledový salát, čínské zelí, rukola a jiné druhy salátů (hlávkové zelí je nadýmá a ani jim moc nechutná a prý to nemám tajit a napsat že po něm i hrozně smrdí:-)). Nejvíce se nám pro agamy i cvrčky osvědčil hlávkový salát popřípadě rukola, když je někde ve slevě 😉 Protože jsou méně dužnaté než třeba ledový salát. Z misky si ho vybírají a spapkaj ho nejdřív, nemají po něm „řídké hovínko“ a cvrčkům jede taky nejvíc, takže je to náš favorit mezi saláty.  Dále okurka, jablko, občas pomeranč, přezrálý banán, nektarinka, broskev či mrkev.
Z banánu jim vykrajuji hnědo-černé kusy, které stejně moc nemusím a po těch se mohou utlouct.
Málem bych zapomněla banán žerou jen z pinzety nebo z ruky. Okurku je dobré nakrájet na tenké plátky, když se nakrájí na kostičky, tak se jim špatně bere. Nebo další možnost je nastrouhat.  Jablko dáváme když nám dojde okurka, tak aby měly agamky i cvrčci zdroj vody.  Pomeranč nebo mandarinku dáváme cca 1x za měsíc a to jen cca 1 pokrájený měsíček na agamku. Mrkev mi příjde taková sporná, protože obsahuje spoustu vitamínů a karoten podporuje přirozené zbarvení, ale bohužel odvápnuje, takže pokud podávat, tak posypané nadrcenou sépiovou kostí, aby vápník agamky dorovnaly. V létě je nejlepší krmit listy pampelišek a jiných NEjedovatých rostlin.  Také se mohou utlouct po květech pampelišek, když se  objeví květy v terárku, tak je stejný „rozruch“ jako když se objeví cvrčci;-) Podle mě agamy rozeznávají dokonale barvy. Vždy si vybírají nejdříve žlutou a oranžovou stravu, pak tmavě zelené listy a teprve poté žerou světle zelené listy.  Je to ale vyzkoumané jenom na našich 5ti agamkách.
Je nutné ale trhat na místech, kde nejsou chemicky stříkány (a to zvláště, pokud tím budete krmit
i cvrčky). To je zatím o krmení vše…


Elis ještě jako malá papká zeleninku

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.