Chov cvrčků

Pro chov cvrčků jsme se rozhodli už asi po měsíci chovu agam. Jelikož jsme si pořídili agam nakonec 5, tak to bylo pro nás moc finančně nákladné. Udělali jsme jednoduchý topný kabel z odporů (cena cca 60 kč) a z krabice od bot udělali inkubátor na 4 kladiště.


Nedospělá samice cvrčka banánového

Protože inkubátor byl moc malý, tak jsme časem museli udělat inkubátor z velkého starého šuplíku. Šuplík jsme vyložili polystyrénem, zateplovací fólií a alobalem. Na dno jsme dali nerezový plech na něj topný kabel a na něj druhý plech, aby rovnoměrněji rozváděl teplo po inkubátoru. Protože inkubátor je dvoupatrový, tak druhý topný kabel je umístěn na mřížce s nožičkama, kterou jsme udělali z obyčejného vázacího drátu (šířka drátu 2 mm a 0,75 mm). Do inkubátoru používáme krabičky po kupovaných cvrčcích. Velikostně jsou tyto krabičky podobné těm od salátů.Nedávno jsem tyto krabičky objevila v papírnictví za 6 – 8 kč. Do nich dáváme kladiště s popiskou (datum, popř. druh cvrčků) a přetáhneme to dámskými silonkami, aby cvrčci po vylíhnutí nemohli utéct ven.

        Poznámka: Vyložení inkubátoru alobalem nebyla nejlepší volba, protože se alobal samozřejmě trhá. Je nutné jej tedy polepit ještě izolepou nebo hnědou páskou na balíky.


Do inkubátoru jsme si namontovali i světlo, abysme na ně lépe při krmení viděli.
Zahřívání inkubátoru zajišťují dva topné kabely.

Pro větší cvrčky máme 6 plastových krabic -4 menší cca 20 l,  2 červené velké cca 50 l, ale můžeme zvolit i skleněné terárium, které je horší na manipulaci.
V krabicích jsou udělány větrací otvory = tavnou pistolí jsme tam přidělali kovovou síťku proti hmyzu.  Do krabic dáváme na dno ubrousky (lépe vysychá trus a mini cvrčci se neutopí) a na to proložky od vajec jako domečky(dostatek zajišťuje menší požírání menších a slabších jedinců),
které nám všichni sbírají (za to moc děkujem:-)) a 3 misky.


Krabice máme na krytu světel nad terárkem a dvě nad větracími průduchy

Misky vytváříme uřezáním dna pet lahví pod etiketou, čímž vznikne ideální miska na kladiště, či žrádlo. Navíc je jich dostatek a člověk nemusí pořád umývat mističky po kladištích, po žrádle… Protože to bych asi toho měla brzo plný zuby vymývat ty krabičky.  Jak jsem již psala do 1 misky dáváme navlhčený lignocel  pro kladení dospělých cvrčků. Do dalšího suchou směs krmiva (v dalším článku je náš recept) a do 3. krabičky dáváme zeleninu. Zejména listí od kedluben, ředkviček, pórek a případně nějaké jiné listy (v létě listy smetánky lékařské tzv. „pampelišky“). Cvrčky ale krmíme zejména listím, co se dá nabrat v hypermarketech zadarmo, protože cvrčci stejně neocení, že tam mají i ledový salát a vrhnou se nejdřív po měkkých listech.  Krabičky doporučuji dávat na dno krabice.

        Poznámka: Malí cvrčci se dokážou utopit i v kapce vody a proto mikrocvrčkům nedáváme listí do misek, protože po sežrání listů se utopí ve vodě, která stekla z umytých listů.


Den staří cvrčci jsou velcí jen pár milimetrů…

       Poznámka: Jednou jsme našli „skvělej“ tip, že kladiště a misky se žrádlem dávat nahoru. Člověk má k tomu lepší přístup a je to přehlednější na údržbu. Tak jsme tedy dali do krabice spoustu proložek od vajíček, aby krabičky moc nepadaly. Samozdřejmě, že krabičky padaly a obsah se sypal dolů, ale to by nebyla taková katastrofa….
To „nej“ začalo až za 10 dní, kdy se nám všude po pokoji objevili mikrocvrčci, kteří se vylíhli v krabici. Samicím se nepodařilo nalézt kladiště nebo neměly dostatečný klid nahoře,

ale v každém případě už nikdy více!
Proto rada na závěr…dávejte vždy kladiště i misky dolů na dno.


Samotný chov
Nejdříve jsme si koupili litr cvrčků před posledním svlekem před dospělostí(nemaj křidýlka), což je asi cca 600-800 ks cvrčků, které jsme dali do připravené  krabice (plastová krabice, na dně ubrousky, kolmo k zemi naskládané proložky od vajec, na jedné straně krabice 3 misky – kladiště, suché krmivo, listí). Proč cvrčci před dospělostí? Protože máme jistotu, že nebudou staří a za týden nám všichni nepojdou. A těch pár dní než dospějou se přežije, přece jen jsou tam většinou cvrčci trochu namíchaní a část dospělců už tam bude.


Ve víku krabic je tavnou pistolí vlepené kovové muší pletivo

Cvrčci jsou většinou vyhladovělí a žízniví, takže jim na plata od vajíček ještě položíme listy, čímž se více cvrčků dostane snáze k potravě.  Důležité je cvrčkům dávat okurku nebo jablko jako zdroj vody. Popřípadě mít v krabici 4. misku s mokrou vatou (nám se ale osvědčila okurka a listí). V případě nouze o vodu pijí z kladiště, ale je i větší riziko, že vyžerou nakladená vajíčka. Přece jen cvrčci jsou také všežravci a ještě s kanibalistickými sklony. Takto opatřené cvrčky dáme nad průduchy terária, které zajistí optimální teplotu cca 25°C nebo pořídíme topný kabel i pro dospělce, protože jinak nebudou klást vajíčka. V inkubátoru máme teplotu 29 °C.


Cvrčci na této fotografii nejsou dospělí, ale střední velikosti cca 2 týdny před dospělostí

Cvrčkům dáváme denně novou zeleninu a odtranujeme zbytky, popř. uhynulé jedince. Pokud je uhynulých mnoho, tak cvrčky co nejdříve zkrmíme, protože pravděpodobně jsou nemocní a rychle pomřou. Můžeme je přesunout do čisté bedny, čímž umírání trochu zpomalíme. Toto se netýká pokud jsou cvrčci už dospělí a je jim více než 2-3 týdny, pak umírají stářím.
Dalším důvodem může být moc nízká nebo naopak příliš vysoká teplota. S příliš vysokou teplotou máme bohužel zkušenosti, protože máme podkrovní pokoj a v létě není problém, aby bylo v pokoji 35 °C, čímž nám uhynuli 2/3 všech cvrčků.

Zjistili jsme, že když cvrčci přestávají klást ve velkém, tak už je dobré začít zkrmovat…

Zároven každý den nebo 1x za 3 dny vytahujeme kladiště (naplněné vlhkým lignocelem, do substrátu pro rostliny klást nechtějí) a dáváme dospělým cvrčkům do krabice nové. Kladiště popisujeme, dáme do krabičky, přetáhneme silonkami a dáváme do našeho šuplíkového inkubátoru. V našem inkubátoru máme místo na 16 krabiček, ale asi bysme potřebovali cca 20, aby nám to přesně vycházelo, ale tenkrát jsme si mysleli, že je to pro nás velmi předimenzovaný inkubátor ;-). Každý den kladiště rosíme v inkubátoru i v krabici, pokud ho tam necháváme déle.  Vylíhlé cvrčky krmíme většinou až druhý den, protože první den nežerou.

Celkem jsme kupovali litr cvrčků 4x než se nám podařilo docílit „nekonečného koloběhu“. A než se nám takto rozjel chov, abysme už nemuseli kupovat cvrčky, tak to trvalo skoro 3 měsíce.


Cvrčci na proložkách od vajec

Shrnutí chovu:
1. Každý den odsranit zbytky, nakrmit cvrčky, navlhčit kladiště (30 min)
2. CCa 1x za 14 dní vyčistit krabice se cvrčkama (40 min)
3. Cca 1x za 2 měsíce nalámat kostku lignocelu, připravit suchou směs krmiva (30 min)

To je celkem asi 17  hodin měsíčně času stráveným nad chovem cvrčků!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.